+48 507 063 633 kontakt@oxilia.pl

Tlen to pierwiastek życia. Od dnia narodzin oddychamy, tym samym dostarczając go do naszego organizmu. Jednak w dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na wiele czynników mogących negatywnie wpływać na zdrowie naszego organizmu: przewlekły i długotrwały stres, przechorowanie wirusa SARS-CoV-2, zmniejszenie aktywności fizycznej czy też słabsza jakość powietrza. Wszystko to może prowadzić do zmiany sposobu w jaki oddychamy i tego, jak tlen jest rozprowadzany wewnątrz ciała.

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się tlenoterapia hiperbaryczna. Jest to nieinwazyjna, bezpieczna i efektywna metoda dostarczania tlenu do wszystkich organów i tkanek organizmu. Głównym celem tej terapii jest podawanie tlenu pod zwiększonym ciśnieniem, zwykle 2,5 razy większym niż ciśnienie otoczenia. Dostarczanie tlenu w taki sposób pozwala swobodnie pokonywać mu bariery fizjologiczne i dotlenić cała ciało, w tym także narządy wewnętrzne.

Tlenoterapia wywiera szerokie działanie terapeutyczne w obszarze każdego układu organizmu: pozwala na szybszą regenerację i redukcję kontuzji u zawodników sportowych, wykazuje działanie przeciwbakteryjnie w związku z czym jest to skuteczna metoda wspomagająca leczenie zakażeń bakteriami beztlenowymi. Dodatkowo coraz więcej prac naukowych potwierdza pozytywny wpływ tlenoterapii w leczeniu schorzeń dermatologicznych oraz szybszej rekonwalescencji po przechorowaniu infekcji wirusem SARS-CoV-2. Podczas wielokrotnej ekspozycji dochodzi do stymulacji komórek macierzystych, co wpływa na spowolnienie procesów starzenia się skóry, ponieważ tlen dociera do jej głębszych warstw zapewniając zwiększenie produkcji włókien kolagenowych.

Niewątpliwie jednym z najważniejszych efektów działania tlenoterapii hiperbarycznej jest redukcja stresu, poprawa koncentracji i ogólnego samopoczucia.