+48 507 063 633 kontakt@oxilia.pl

Nowe badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Tel Awiwie i Centrum Medyczne Shamir w Izraelu wykazało, że hiperbaryczna terapia tlenowa może spowolnić proces starzenia się ludzi.

Jak to działa?

Okazało się, że unikalny protokół leczenia tlenem pod wysokim ciśnieniem w komorze hiperbarycznej może odwrócić dwa główne procesy związane ze starzeniem: skracanie telomerów i akumulację mutacji w komórkach. Koncentrując się na badaniu DNA pochodzącego z immunologicznych komórek krwi, naukowcy odkryli do 38% dłuższe telomery. Telomery to końcowe fragmenty chromosomów, czyli tzw. czapeczki, które mają za zadanie zabezpieczyć je przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki.

Badanie kliniczne przeprowadzono w ramach kompleksowego izraelskiego programu, którego celem jest zbadanie możliwości odwrócenia procesu starzenia. Wyniki prac naukowych publikowane są w czasopiśmie Aging.

„W bieżącym badaniu chcieliśmy zbadać wpływ tlenoterapii hiperbarycznej na względnie zdrowych starzejących się ludzi i dowiedzieć się, czy takie terapie mogą spowolnić, zatrzymać, a nawet odwrócić normalny proces starzenia się na poziomie komórkowym” – wyjaśnił główny autor badania, prof. Efrati.

Przebieg badania

Naukowcy poddali 35 zdrowych osób w wieku 64 lat i starszych serii 60 sesji tlenoterapii hiperbarycznej przez okres 90 dni. Próbki krwi pobierano od każdego uczestnika przed, w trakcie i na końcu leczenia, a także jakiś czas po zakończeniu sesji terapeutycznych. Następnie przeprowadzono analizę różnych komórek odpornościowych we krwi i oceniono wyniki.

Odkrycia wykazały, że leczenie faktycznie odwróciło proces starzenia na dwa główne sposoby: telomery na końcach chromosomów stały się dłuższe, a nie krótsze (między 20% a 38% w zależności od typu komórki); a odsetek starzejących się komórek w ich całkowitej populacji uległ znacznemu zmniejszeniu (o 11–37%).

„Obecnie skracanie telomerów jest uważane za 'świętego Graala’ biologii starzenia się” – powiedział profesor Efrati. – Naukowcy na całym świecie próbują opracować farmakologiczne i inne sposoby wydłużania telomerów. Nasz protokół hiperbarii tlenowej pomógł to osiągnąć, udowadniając, że proces starzenia można faktycznie odwrócić na podstawowym poziomie komórkowym i molekularnym”.

Badanie to wykazało, że trzymiesięczne leczenie tlenem w komorze hiperbarycznej może wydłużyć telomery w tempie znacznie większym niż jakakolwiek obecnie dostępna interwencja.


Link do badania: https://www.aging-us.com/article/103571