+48 507 063 633 kontakt@oxilia.pl

Leczenie otwartych złamań kości podudzia zawsze było jednym z trudniejszych zadań traumatologii. Wynika to z niejednorodności urazów, masowego zniszczenia tkanek miękkich oraz długich okresów rehabilitacji. Na przestrzeni XX-XXI wieku nieustannie poszukiwano nowe metody leczenia otwartych złamań kości piszczelowej, aby zminimalizować możliwe po nich powikłania. Niezwykle skutecznym rozwiązaniem okazała się tlenoterapia hiperbaryczna. Warszawa to miasto, w którym zlokalizowane jest nasze studio tlenoterapii otwarte z myślą m.in. o pacjentach mających za sobą właśnie złamanie otwarte kości piszczelowej.

Czy wiedziałeś, że…

  • Przy otwartych urazach kości zauważono, że powikłania ropne rozwijają się w 7–28,6% przypadków, w zależności od stopnia zanieczyszczenia rany florą bakteryjną, a przy ranach postrzałowych odsetek ten wzrasta do 35%.
  • Według badaczy ze względu na małą stabilność mechaniczną, a także biologiczną podskórnej tkanki tłuszczowej, podczas odwarstwienia łatwo dochodzi do zaburzeń krążenia, co w konsekwencji prowadzi do martwicy płata skórnego.

Leczenie ubytków tkanek miękkich po urazach

Leczenie pourazowych ubytków tkanek miękkich pozostaje poważnym problemem w traumatologii. Jednym z głównych czynników decydujących o taktyce leczenia jest lokalizacja ubytku tych tkanek względem ważnych czynnościowo struktur anatomicznych, takich jak naczynia, nerwy, kości i stawy. Pierwotna plastyka ubytku rany wraz z otaczającymi tkankami ukrwionymi w przypadku urazów kończyn pozwala na zwiększenie objętości pierwotnego chirurgicznego leczenia ran, co pozwala na przywrócenie funkcji znacznie wcześniej niż przy operacjach opóźnionych.

Hiperbaryczna terapia tlenowa a poprawa dopływu tlenu do tkanek miękkich

Aby poprawić dopływ tlenu do tkanek miękkich podczas zamykania rozległych ubytków metodą swobodnego przeszczepu skóry, u pacjentów z otwartymi złamaniami podudzia proponuje się zastosowanie hiperbarycznej terapii tlenowej. Zdaniem badaczy poprawia ona dotlenienie tkanek, regresję obrzęku poprzez zmniejszenie utraty osocza oraz zapobiega wtórnemu niedotlenieniu krążenia. Ponadto metoda hiperbarii tlenowej pobudza regenerację reparatywną z możliwością korygowania miejscowych i ogólnych reakcji organizmu na uraz.

Poprawa regeneracji naprawczej tkanki kostnej jest związana ze złożonym działaniem tlenoterapii hiperbarycznej na organizm człowieka. Wiadomo, że prawidłowe funkcjonowanie osteoblastów jest możliwe tylko wtedy, gdy są one dobrze dotlenione. Normalizacja ciśnienia parcjalnego tlenu w niedokrwionych tkankach, stabilizacja krążenia regionalnego, zmniejszenie kwasicy i nasilenia katabolicznej fazy regeneracji, pobudzenie neoangiogenezy w okostnej, a także erytropoezy zwiększają żywotność tkanki kostnej w miejscu uszkodzenia. Dlatego w przypadku leczenia otwartego złamania kości podudzia dobrym wyborem są komory hiperbaryczne – Warszawa tu tu możesz poddać się takiej terapii w naszym studio!

Wsparcie w leczeniu złamań kości podudzia

Tlenoterapia i jej wpływ na zdrowie

Tlen jest niezbędny do produkcji energii w komórkach, a także do syntezy kolagenu. W warunkach niedotlenienia proliferujące komórki przechodzą na niższy metabolizm energetyczny. Badania eksperymentalne potwierdziły, że tlenoterapia w warunkach hiperbarii ma stymulujący wpływ na proliferację naczyń włosowatych, lepsze ukrwienie niedokrwionych tkanek, zwiększenie zawartości jonów wapnia w regeneracie kostnym, stymulując tym samym odbudowę kości. Istnieją również dowody w literaturze, że pod wpływem terapii tlenowej w uszkodzonych tkankach wzrasta zawartość RNA i aktywność enzymów, aktywowane są elementy komórkowe, procesy syntezy oraz energii w komórkach. Ponadto hiperbaria tlenowa ma działanie przeciwzapalne, stymuluje neoangiogenezę oraz działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo.

Mamy nadzieję, że w tym wpisie blogowym dostatecznie udowodniliśmy, że wpływ hiperbarycznej terapii tlenowej na leczenie otwartych złamań podudzia jest ogromny. Metoda ta wykazuje bowiem dużą skuteczność. Dlatego, jeśli jesteś w trakcie rehabilitacji po złamaniu kończyny, zadbaj o swój szybszy powrót do aktywnego stylu życia i zdecyduj się na tlenoterapię!

W naszej ofercie dostępna jest terapia tlenowa. Mazowieckie to województwo, w którym działamy. Tlenuj w OXILII!

ul. Wilhelma Konrada Roentgena 46, Warszawa Ursynów

kontakt@oxilia.pl

+48 507 063 633